Meet the Governors

FEDERATION OF BOSCASTLE C.P. SCHOOL & PORT ISAAC C.P. SCHOOL

 

Governors – 2018/19

 

The Headteacher is responsible for the day to day running of the school and is advised and supported by the Governing Body.  Governing bodies are expected to play three key roles – to provide a strategic overview, act as a critical friend to the school and ensure accountability. They represent parents, the school, the LA and the wider community and are elected for a period of four years.  Our Governing body is now split into two main committees; Finance & Resources and Teaching, Learning & Assessment.  These committees meet once a term and are able to make recommendations to the termly meeting of the full Governing Body.

 

Name of Governor

Category

Appointed on - End of term of office

Resigned

from office

Relevant Business & Pecuniary Interest

Mr Matthew Jollye

Parent

(Chair)

24/02/2018 -

23/02/2022

 

Parent

Mr John Sproull

Parent

(Joint Vice Chair)

24/02/2014 -

23/02/2018

 

Parent

Ms Sarah Duffy

Headteacher

On going

 

Executive Head Teacher

Mr Ross Everitt

Co-opted

24/02/2014 -

23/02/2018

 

 

Mr Mark Graham

Co-opted

24/02/2014 -

23/02/2018

 

Parent

Miss Vanessa Teulon-Sellars

Co-opted

(Joint Vice-Chair)

18/03/2015 -

17/03/2019

 

Parent

Mrs Janet Townsend

Co-opted 

 

24/02/2014 -

23/02/2018

 

 

Mrs Jill O’Grady

Foundation

24/02/2018 -

23/02/2022

 

 

Mr Andrew Borders

Co-Opted

19/10/2018 –

18/10/2022

 

Parent

 

 

 

Attendance record

Attendance Record at Federated Governing Body Meetings – 2018-19

 

Governor

10/10/18

20/11/18

 

 

 

 

Mr Matthew Jollye

ü

 

 

 

 

 

Mr John Sproull

Apologies

 

 

 

 

 

Ms Sarah Duffy

ü

 

 

 

 

 

Mr Ross Everitt

Apologies

 

 

 

 

 

Mr Mark Graham

Apologies

 

 

 

 

 

Miss Vanessa Teulon-Sellars

Apologies

 

 

 

 

 

Mrs Janet Townsend

ü

 

 

 

 

 

Mrs Jill O’Grady

Apologies

 

 

 

 

 

Mr Andrew Borders

Guest